Projektek
Erdély épített művészeti emlékei
(HAT-19-02-0295)
A programot 2020 tavaszára terveztük, de jött a Covid, és ezért csak 2022 első felében tudtuk mindezt megvalósítani.
Erdély épített művészeti emlékeire fűztük fel a projektet, de más vonatkozású állomások is gazdagították a diákok ismereteit. Főleg a középkori emlékek felkeresése volt fontos, hiszen ebből a korszakból lakóhelyünkön, az Alföldön szinte semmi, de Magyarország területén is kevés emlék maradt fenn. Ennek a célnak Nagyvárad, Kőrösfő, Marosvásárhely, Csíkszereda, Kolozsvár nagyszerűen megfeleltek.
A magyarság történetének, illetve kultúrtörténetének emlékeit láthattuk Marosvásárhelyen, Korondon, Farkaslakán, Madéfalván, Válaszúton, Bonchidán, Kolozsváron. A diákokat ugyanakkor a lenyűgözte az erdélyi táj, nagy élmény volt számukra a Tordai hasadék és a Békás-szoros.
A Marosvásárhelyi Művészeti Líceumban megismerhették az ottani diákokat, bepillantást nyerhettek az ottani oktatásba, annak körülményeibe és mindez nagy hatással volt rájuk. A líceumban és a mezőmadarasi szálláson szembesültek azzal, hogy az ott élő magyarok milyen erőfeszítéseket tesznek magyarságuk magtartására, ami számukra természetes.
Az erdélyi diákok Magyarországra utaztak. A program tervezésekor figyelembe vettük, hogy a résztvevő diákok képzőművész, illetve építész (architektúra) szakon tanulnak. A program minden pontja maradéktalanul megvalósult. Mi több, mivel a budapesti szálláshely a Puskás Aréna közvetlen közelében található (Mogyoródi út 19-21), bónuszként a június 11-i magyar-német válogatott futballmeccs hangulatába is belekóstolhattunk. (Sajnos a jegyek már elfogytak.) Kiemelkedően sikeres volt a partneriskolák diákjainak találkozása, melynek során … tanár úr ötlete alapján a kecskeméti Cifrapalotát ábrázoló kollázs jellegű kollektív művészeti alkotás is elkészült. A résztvevő diákok és tanárok fáradtan, de csodás élményekkel feltöltődve érkeztek haza a négy napos kirándulás után.
KÖZÖS TERMÉK: Egy közös művészeti alkotás volt a tervben és ezt sikerült megvalósítani az erdélyi diákok magyarországi látogatása során, mikor iskolánkban jártak. A két város, Kecskemét és Marosvásárhely testvérvárosi kapcsolatban állnak és sok dologban hasonlítanak egymásra. Mindkettő városban híres szecessziós épületek vannak. Kiválasztottuk az egyik ikonikus kecskeméti épületet, a Cifrapalotát és egy 2×1,5 m-es kartonra felrajzolták a mi diákjaink kontúrjait. Aztán ezt a nagy kartont 30 darabra szétvágták és ezeket festették ki közösen az erdélyi diákokkal. Mikor készen lett, összeillesztettük a darabok és újra összeállt egy nagy kép. A képet az iskola tanműhelyében állítottuk ki. A közös alkotás és az elkészült mű nagyon tetszett a marosvásárhelyi diákoknak is.
GALÉRIA
Határtalanul_2022
GALÉRIA
Közös munka_2022
GALÉRIA
Erdélyiek Magyarországon